agonia
deutsch

v3
 

agonia.net | Richtlinien | Mission Kontakt | Konto erstellen
poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
armana Poezii, Poezie deutsch Poezii, Poezie english Poezii, Poezie espanol Poezii, Poezie francais Poezii, Poezie italiano Poezii, Poezie japanese Poezii, Poezie portugues Poezii, Poezie romana Poezii, Poezie russkaia Poezii, Poezie

Artikel Gemeinschaften Wettbewerb Essay Multimedia Persönlich Gedicht Presse Prosa _QUOTE Drehbuch Spezial

Poezii Românesti - Romanian Poetry

poezii


 


Weitere Texte dieses Autors


Übersetzung dieses Textes
0

 Kommentare der Mitglieder


print e-mail
Leser: 1663 .



Noaptea
persönlich [ Gedanken ]
2

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
von [Soleil_5 ]

2005-07-16  | [Text in der Originalsprache: romana]    | 



I-am trimis o scrisoare. Acum o săptămână. Mi-am zis că de pierdut nu mai am ce. El oricum nu mai e lângă mine. A plecat de mult. Nici nu mi-a zis la revedere. Am așteptat să-mi răspundă dar degeaba.
Și iar stau la geam și mă gândesc.
Viața e tare imprevizibilă. Când nici nu te aștepți, castelul de nisip pe care tocmai l-ai făcut e dărâmat de-un val. Copilul din tine se-ntristează. Nu înțelege de ce. Plânge. Dar mama nu mai e lângă tine să te ia in brațe. Să-ți aducă o înghețată. Și ce faci? Renunți la acel castel și te muți mai departe de tărm. Înveți să-ți construiești cetatea departe de valuri. Copilul învață să se ferească.
Am 19 ani dar copilul din mine plânge. Mi s-a dărâmat castelul. Și am muncit atâta să-l fac frumos.
Poate că am uitat să mă bucur de mare. M-am concentrat prea mult la cetate și am ignorat restul.
Dar cel puțin am învățat că trebuie să-mi construiesc castelul pe soluri mai solide.
Nu-mi pare rău că i-am trimis scrisoarea. Trebuia s-o fac. A fost modul meu de a-mi șterge lacrimile. Căci mama mea, deși e-n camera de-alături, nu mai poate să mă-nveselească cu o înghețată. Și nici nu poate să-mi spună unde să-mi ridic castelul.
De renunțat nu poate fi vorba. De-abia am început. Și-mi amintesc ce fericită am fost cu prima mea cetate. Următoarea va fi și mai frumoasă.
Nu voi renunța la iubire. Niciodată.

.  |










 
poezii poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
poezii Eine virtuelle Heimstätte der Litaratur und Kunst poezii
poezii
poezii  Suche  Agonia.Net  

Bitte haben Sie Verständnis, dass Texte nur mit unserer Erlaubnis angezeigt werden können.
Copyright 1999-2003. agonia.net

E-mail | Vertraulichkeits- und Publikationspolitik

Top Site-uri Cultura - Join the Cultural Topsites!