agonia
francais

v3
 

Agonia.Net | Règles | Mission Contact | Inscris-toi
poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
armana Poezii, Poezie deutsch Poezii, Poezie english Poezii, Poezie espanol Poezii, Poezie francais Poezii, Poezie italiano Poezii, Poezie japanese Poezii, Poezie portugues Poezii, Poezie romana Poezii, Poezie russkaia Poezii, Poezie

Article Communautés Concours Essai Multimédia Personnelles Poèmes Presse Prose _QUOTE Scénario Spécial

Poezii Românesti - Romanian Poetry

poezii


 


Textes du même auteur


Traductions de ce texte
0

 Les commentaires des membres


print e-mail
Visualisations: 1898 .



măști și măști
personnelles [ ]
Virusul corona nu va învinge!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
par [Levana ]

2020-12-11  | [Ce texte devrait être lu en romana]    | 



Seacă imaginația.
Se diminuează izolarea. Președinții vechi sau noi au pierdut la loviturile reușitei pe podiumul grandomaniei. Sunt morți…prea mulți morți. Demisia lor le-ar ajuta să înțeleagă că au pierdut. Corupții la închisoare cu ei! Profeția mea s-a împlinit...poetul simte dezastrul. Ne-au pierdut! Fiecare să se ascundă în vilele lor părăginite…Alăvai* să le avem și noi!
Ieri, în America evreiască au murit peste 50 de suflete. Nu au fost 10 bărbați să-i îngroape civilizat! Pe vremea carantinei în Coreea istorică trupurile celor care mureau de maladii contagioase erau arse, la fel și hainele lor. Motivul era foarte clar: să nu se propage epidemia! Mutațiile coronei de acum nu fac decât să ne bage în panică. Iar televiziunea la fel ne face capul calendar cu transmisiile directe de prin spitale; sau despre statisticile bolnavilor la pandemie! Dar acum sunt alegerile! Totul e o manipulare funcție de procesele lui Bibi. Iar suntem în carantină iar ne dă drumul să ne vedem cel puțin rudele! Pare fără sfârșit! Cerul e închis sau deschis după bunul lui plac! Suntem doar o insulă cu peste 70 de limbi.Când mă duc la cumpărături nu aud ivrit ci limbile rusă sau arabă!
Sunt un fel de profetă! Bibi a rămas pe podiumul falsificării! Dar voi nouă generație de dincolo nu aveți cum să înțelegeți! Și e foarte normal! Cuvintele se destramă precum un ghem de lână apărut ca din senin prin desface rea a unei jachete vechi a bunicii!
*alvai, expresie în idiș

.  |










 
poezii poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
poezii La maison de la litérature poezii
poezii
poezii  Recherche  Agonia.Net  

La reproduction de tout text appartenant au portal sans notre permission est strictement interdite.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net

E-mail | Politique de publication et confidetialité

Top Site-uri Cultura - Join the Cultural Topsites! .